NaProTECHNOLOGIA
- Co to jest NaProTECHNOLOGIA
- Czy ta metoda jest dla mnie?
- Jak rozpocząć leczenie
- Zalety NaProTECHNOLOGII
- Mężczyzna w NaProTECHNOLOGII
- Skuteczność
- NaProTECHNOLOGIA w Polsce
i na świecie - Wykaz lekarzy i instruktorów CrMS
Creighton Model SystemTM
NaProTECHNOLOGIA w Polsce i na świecie
NaProTECHNOLOGIA rozwija się systematycznie w wielu krajach.
W USA działa 215 centrów Fertility Care, w Irlandii - około 40. Na świecie jest około 460 lekarzy którzy ukończyli studium w zakresie NaProTECHNOLOGII, większość z nich w krajach anglojęzycznych: USA, Australii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, ale także na Tajwanie. w Europie pracuje ok. 30 lekarzy po specjalnych szkoleniach. Na początku kwietnia 2009r. w Niemczech otwarta została pierwsza w tym kraju klinika NaProTECHNOLOGII, pozostali lekarze pracują we Francji, Szwajcarii, Holandii, Polsce, Chorwacji i Słowacji.
W ostatnim czasie także w Polsce pojawiła się nadzieja dla małżonków borykających się z problemem braku płodności - nadzieja na poczęcie bez konfliktu sumienia.
W kwietniu 2008r. powstała Fundacja Instytut Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II, której założycielem i prezesem jest ginekolog-położnik dr Maciej Barczentewicz. Celem Fundacji jest między innymi wspieranie rozwoju nauki i wiedzy medycznej w zakresie ginekologii i położnictwa, a szczególnie leczenia niepłodności małżeńskiej, przy poszanowaniu godności i podmiotowości osoby ludzkiej.
Na przełomie listopada i grudnia 2008r. z inicjatywy Fundacji w Lublinie odbył się pierwszy w Polsce kurs NaProTECHNOLOGII i Modelu Creighton'a, przeprowadzony przez Janinę Filipczuk z Toronto oraz współpracujących z nią wykładowców: dr Teresę McKenna z Kanady, Kathy Rivet i Phillis White z USA oraz Margaret Neale z Wielkiej Brytanii.
W Polsce metoda ta zyskuje coraz większą popularność.
W marcu 2009 roku w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona leczeniu według NaProTECHNOLOGY pt. "NaProTECHNOLOGIA - wyzwania etyczne i medyczne współczesnej ginekologii".
We wrześniu 2009 roku w Lublinie odbyła się międzynarodowa konferencja z udziałem twórcy NaProTECHNOLOGY - profesorem Thomasem Hilgersem. Tematy wiodące konferencji to: Creighton Model FertilityCare System, NaProTECHNOLOGY, chirurgia w NaProTECHNOLOGY, diagnostyka i leczenie niepłodności, endometrioza, niepłodność męska, ciąże po nieskutecznym “in vitro”.
W styczniu 2009r. powstała w Białymstoku "NaProMedica" - pierwsza w Polsce klinika leczenia niepłodności metodą NaProTECHNOLOGII, której głównym założycielem jest dr Tadeusz Wasilewski. "NaProMedica" dysponuje nowoczesną aparaturą, służącą do badania zarówno kobiet jak i mężczyzn. Posiada między innymi zestaw do immunochemii, służący do badania aktywności hormonów, oraz zestaw do cyfrowego badania jakości nasienia. Ośrodek ma także możliwość wykonywania endoskopii ginekologicznej - histeroskopii. Dzięki tej aparaturze można nie tylko zobaczyć wnętrze narządów rodnych kobiety, ale także usunąć wiele występujących zaburzeń, takich jak polipy, przegrody czy niedrożność jajowodów.
W marcu 2010r. w Lublinie odbyła się uroczysta inauguracja Przychodni Specjalistycznej "Macierzyństwo i Życie", w której podstawą diagnostyki i leczenia niepłodności małżeńskiej jest NaProTECHNOLOGIA. "Macierzyństwo i Życie" to wielospecjalistyczne centrum leczenia ambulatoryjnego. Jest to placówka o pełnym profilu w zakresie ginekologii i położnictwa z możliwością konsultacji urologicznych i onkologicznych, wykonania dodatkowych badań USG za pomocą ultasonografu 4D i pełnego zakresu badań labolatoryjnych. Posiada między innymi poradnie: leczenia nieplodności, endokrynolgiczno-ginekologiczną, patologii ciąży, chirurgii ginekologicznej, andrologiczną , urologiczną.
W grudniu 2010r. w Poznaniu odbyła się kolejna konferencja pt. "Zdrowie prokreacyjne. NaProTECHNOLOGY w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności". Poruszane tematy to między innymi: aspekty psychologiczne niepłodności, dieta sprzyjająca płodności, doświadczenia polskie NaProTECHNOLOGY i inne.
We wrześniu 2011r. w ramach programu "Akademicki Poznań" dwa wykłady wygłosił prof. Hilgers. Twórca NaProTechnology zauważył, że Polska ma potencjał i możliwości, aby stać się centrum naprotechnologii w Europie. Podkreślił także, że naprotechnologia łączy wiedzę dotyczącą prokreacji z technologią medyczną, wykorzystując między innymi zaawansowane badania hormonalne. Niezwykle ważne w tej metodzie jest również zastosowanie chirurgii, w której, jak zauważył prof. Hilgers, lekarze zajmujący się naprotechnologią mają spore osiągnięcia. Doszliśmy do takiego poziomu, że możemy wykonać każdy zabieg w taki sposób, że nie ma po nim zrostów lub są one minimalne - podkreślił. Wszyscy zainteresowani mogli się o tym osobiście przekonać, bowiem 21 września 2011 w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Świętej Rodziny w Warszawie prof. Higers przeprowadził dwie operacje laparoskopowe z użyciem lasera, kóre można było śledzić na żywo na monitorze.
W marcu 2012r. w Centrum Kongresowym we Wrocławiu odbyła się konferencja "NaProTECHNOLOGY - szanse, wyzwania, efekty" poświęcona diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń zdrowia
prokreacyjnego przy użyciu metod NaProTECHNOLOGY.
Konferencja poświęcona była niepłodności jako problemowi globalnemu, jej przyczynom i skali. Poruszane tematy to: rola układu odpornościowego w prokreacji, problem wpływu diety na płodność,
zagadnienia z genetyki, metody chirurgiczne wykorzystywane przez lekarzy naprotechnologów oraz metody leczenia zachowawczego stosowane w NaProTECHNOLOGY. W dalszych wykładach ukazano ponadto
rolę nietolerancji i nadwrażliwości pokarmowych jako jednej z przyczyn obniżonej płodności oraz możliwe modyfikacje dietetyczne w chorobach współistniejących z niepłodnością.
a o swojej historii i doświadczeniu radości rodzicielstwa, która możliwa była m.in. przy współudziale metody NaProTECHNOLOGY wzruszająco opowiedzieli Państwo Ilona
i Jakub Tarasiukowie z Wrocławia. Materiały pokonferencyjne dostępne są na stronie:
http://naprotechnologia.wroclaw.pl/category/materialy-pokonferencyjne/
W październiku 2012r. w Gdańsku odbyła się kolejna konferencja pt. "Etyka leczenia niepłodności". Poruszane tematy to między innymi: metody rozpoznawania płodności we współczesnej diagnostyce, etyczne aspekty in vitro i NaProTECHNOLOGII oraz NaProTECHNOLOGIA a techniki wspomaganego rozrodu.
Ośrodki naprotechnologii istnieją obecnie na wszystkich kontynentach i ciągle powstają nowe. W samych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest ich prawie 250. Zdaniem prof. Hilgersa, przez następne 5-10 lat będziemy świadkami intensywnego rozwoju naprotechnologii w Polsce. - Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie byłoby tylu zainteresowanych naprotechnologią ginekologów i położników. Stanowi to wspaniały początek do tego, aby ta dziedzina medycyny rozwinęła się w Polsce - zaznaczył jej twórca.
Obecnie w Polsce pracuje kilkudziesięciu instruktorów Modelu Creightona i kilkunastu lekarzy konsultantów NaProTECHNOLOGY.
Szczegółowa lista lekarzy i instruktorów CrMS w Polsce dostępna jest tutaj.